A drogéria polcai között méltán azon gondolkozol, hogy mi lehet a különbség a szilárd sampon és a hajmosó szappan között? Ezen nem is csodálkozunk, hiszen biztos nem vagy egyedül ebben. A két termék neve megtévesztő lehet, így sokszor a vásárlók nem is tudják pontosan, hogy melyiket vásárolják. Itt az ideje, hogy tisztázzuk!
A különbség a használatában és összetételében rejlik, de nézzük őket részletesen:
Sampon szappan (Hajmosó szappan):
A hajszappan vagy más néven sampon szappan, mint ahogy a neve is mutatja, olyan szappanok, amivel a hajunkat is moshatjuk. Összetevői között az olajok és zsírok mellett jelen van a lúg is, amely alapja a klasszikus szappanosítási folyamatnak.
Szilárd sampon:
A szilárd sampon egy környezetbarát és egészségesebb változata a megszokott műanyag flakonos folyékony samponoknak. Sőt, még az összetevőiben is hasonló, leszámítva a vizet, a káros anyagoka, a műanyag flakont.
A választásnál érdemes arra is figyelni, hogy a szilárd sampon (vagy a sampon szappan), illóolajjal legyen illatosítva ne illatolajjal (parfümmel).
Ezek a samponok nagyrészt natúr olajokat, illóolajat, tenzideket (erre visszatérünk később) és színezéket tartalmaznak, amelyek együttesen egy igazi samponhoz méltó habzást képeznek, a hajadnak pedig a megérdemelt ápolást nyújthatják.
A hajmosószappannal ellentétben, nem tartalmaz lúgot, ezért nem a szappanosítás eredményeképpen jön létre ez a termék.

Mik a tenzidek és miért használják őket a szilárd samponba?
Lehet, hogy ijesztőnek tűnik első látásra amikor a szilárd samponok összetevőit olvasva megpillantjuk a “Sodium cocoyl isethionate” feliratot a csomagoláson, de nincs ok az aggodalomra, mert ez csupán egy kókusz alapú felületaktív anyag, amely enyhén savassága miatt remekül passzol a bőrünk élettani felépítéséhez.
Ennek az anyagnak a hatása alapjában segíti a szilárd sampont a tisztításban, emulgeálásban és habzásban. A tisztító tulajdonságai abból adódnak, hogy erősen vonzódik az olajokhoz, zsírokhoz, vízhez. Öblítéskor, a habot lemosva a magunkról, a kosz is távozik a lefolyóba.
Természetesen a legzöldebb megoldás, ha olyan szilárd sampont használunk, amelyben a használt tenzid (felületaktív anyag) természetes, megújuló növényi forrásból készül.
Sampon választásakor amelyik összetevőt érdemes elkerülnöd, az az SLS (Sodium lauryl sulfate, magyarul nátrium lauril szulfát). A jó minőségű szilárd samponokban, vagy hajmosó szappanokban általában nincs jelen, ellenben a bolti tusfürdőkben és folyékony samponokban gyakori összetevő.
Ez az összetevő a olcsósága miatt a leggyakrabban használt szulfát a tisztítószerekben. Sajnos számos nem környezetbarát forrásból származhat mint a kőolaj, kókuszolaj vagy pálmaolaj. Nem beszélve arról, hogy veszélyes, ha lenyeljük, bőr és légzőszervi irritációt okozhat, illetve mérgező a vízi elővilágra is.
Ha esetleg zavarba jöttél, és nem tudod, hogy akkor most miért nem nevezzük a szilárd sampont szappannak (mert ugye a kinézetük hasonló), akkor elmagyarázzuk:
A hajmosó szappannak lúgos a ph-értéke (általában 8-9), amit azt jelenti, hogy a hajmosás után ajánlott a hajat egy úgynevezett savas öblítéssel lemosni. A savas öblítés összetétele lehet egy ecet-víz vagy citrom-víz keverék. Ha ezt az öblítést nem végezzük el , akkor hajunk ezután ragacsosnak tűnhet, ami valljuk be, elég kellemetlen érzés.
A szilárd sampon ph értéke ellenben megegyezik a bőrünkével, lúgot nem tartalmaz, emiatt nem igényel savas öblítést.
Melyiket válasszad?
Mindkét megoldás tökéletes hulladékmentes alternatívát jelent, ha eldöntöttük, hogy odafigyelünk a környezettudatosságra egy olyan világban, ahol évente több millió sampon flakont használunk el, vagy egyszerűen csak egy vegyszermentes, természetes összetevőkből álló terméket keresünk.
Gondolj bele, utazás közben nem folyik ki a ruháid közé, a reptéri ellenőrzésnél sem tartod fel a sort a fölösleges ellenőrzésekkel. Szilárd samponod vagy bármelyik nem folyékony terméked csak beleteszed egy vízhatlan szappantaskba, és már készen is állsz az útra!
Most már csak rajtad múlik, hogy mivel kényezteted hajadat.